شرایط دریافت انواع ویزاهای توریستی

در مقاله قصد داریم به توضیح درباره شرایط دریافت انواع ویزاهای توریستی بپردازیم. یکی از رایج ترین و محبوب‌ترین انواع ویزا، می توان ویزای توریستی را معرفی کرد. ویزای توریستی الزاماً برای گردشگری نیست و در بسیاری از مواقع برای سفرهای کوتاه مدت به کشور مقصد مورد استفاده واقع می شود.

افرادی که ویزای توریستی اخذ می نمایند، با این ویزا از حق کار و تحصیل در کشور مقصد برخوردار نیستند و صرفاً می‌توانند برای اهدافی نظیر دیدار با بستگان، گردشگری یا سفرهای کوتاه مدت آن را مورد استفاده قرار دهند.

مهاجرت از طریق ویزای توریستی

مهاجرت از طریق ویزای توریستی یک شیوه پرطرفدارمهاجرتی مجسوب می شود؛ چرا که اخذ این نوع ویزا در مقایسه با سایر شیوه ها آسان‌تر است.

همانطور که در بالاتر گفته شد، افراد علاقه‌مند به گردش، دیدار با بستگان و یا کسانی که نیاز به حضور موقت در کشوری دیگر دارند، می‌توانند با اخذ ویزای توریستی به آسانی به رفت و آمد بین  کشور مبدأ و مقصد بپردازند.

البته در صورتی که قصد مهاجرت دائم دارید، دریافت ویزای توریستی گزینه مناسبی نمی باشد و این شیوه، یک راه موقت برای سفر به خارج از کشور است. بااین‌حال اخذ چنین ویزایی راحت و بدون گذراندن مراحل پیچیده است و مزیت‌های مخصوص به خودش را دارد.

با ویزای توریستی به چه کشورهایی می‌توان سفر کرد؟

ویزای توریستی نوعی ویزای کوتاه مدت یا به عبارتی موقت محسوب می شود  که با آن می‌توان به اکثر کشورهای دنیا سفر کرد. خوب است بدانید که کشورهای مختلف خودشان ویزای توریستی کشورشان را صادر می‌کنند.

با ویزای توریستی به طور معمول تنها یک‌بار قادر خواهید بود تا به کشور مقصد بروید. توجه داشته باشید که مدت اعتبار ویزای توریستی با توجه به کشور مورد نظر متفاوت است.

به عنوان مثال کشورهای شینگن یا اتحادیه اروپا مدت اعتباری که برای ویزای توریستی‌شان در نظر گرفته اند، بین سه تا 6 ماه است و ویزا کشوری مثل امارات تنها دو هفته دارای اعتبار است.

فرد دارای ویزای توریستی بایستی حتماً قبل از به اتمام رسیدن اعتبار ویزا، کشور موردنظر را ترک کند، در غیر این صورت برای آنها جریمه در نظر گرفته می شود. 

انواع ویزای توریستی

دسته‌بندی متنوعی برای ویزای توریستی عنوان شده است. برای نمونه در یک دسته‌بندی، ویزای توریستی را به دو نوع با مدرک و بدون مدرک تقسیم شده است.

یا در دسته‌بندی دیگر، طبق بندی تمام ویزاهای توریستی بر اساس نوع کشور صورت گرفته است. به عنوان مثال ویزای توریستی انگلستان، ویزای توریستی کانادا، ویزای توریستی شینگن، ویزای توریستی نیوزیلند و سایر کشورها.

بر این اساس انواع ویزای توریستی از دسته‌بندی مشخص و ثبت شده‌ای برخوردار نمی باشد.

مدارک مورد نیاز به منظور دریافت ویزای توریستی:

احتمال دارد هر کشوری، مدارک مخصوص به خود را به منظور صدور ویزای توریستی طلب کند و شرایط خاصی وضع نماید.

 بااین‌حال، بعضی از مدارکی که برای دریافت ویزای توریستی لازم است، به شرح زیر می باشد:

  • شناسنامه ایرانی و کارت ملی و دیگر مدارک هویتی

  • گذرنامه  با اعتبار حداقل ۶ ماه

  • ارائه دو قطعه عکس رنگی جدید

  • اسناد رسمی شغلی و منابع مالی کافی

  • بیمه مسافرتی معتبر

شایان ذکراست که مدارک موردنیاز جهت دریافت ویزای توریستی باید به انگلیسی ترجمه شده باشد و همینطور یک کپی از مدارک در پرونده‌تان موجود باشد.

مراحل دریافت ویزای توریستی

مراحل به منظور دریافت ویزای توریستی به این صورت است که بایستی فرد فرم‌های درخواستی را به‌درستی تکمیل کرده و ارائه کند.

 این فرم‌ها دربردارنده اطلاعاتی نظیر مشخصات فردی و سایر موارد است. مراحل دیگر دریافت ویزا به پرداخت هزینه‌های درخواست و انگشت‌نگاری مربوط می‌شود.

 چنانچه که فرد به صورت آنلاین ثبت‌نام کرده باشد، بایستی هزینه‌ها را به وسیله کارت اعتباری پرداخته و در ثبت‌نام به شکل حضوری پرداخت هزینه‌ها قبل از ثبت‌نام صورت می گیرد  و فیش واریزی را همراه مدارک دیگر ارائه کند. شما باید درخواست را برای دریافت ویزای توریستی ثبت کرده و منتظر پاسخ آن بمانید.

 به منظور انجام این کار باید مدارک را به یکی از سفارت‌خانه‌ها ارائه کرده که این اسناد شامل برخورداری از پاسپورت معتبر با حداقل ۶ ماه اعتبار، همراه با عکس، دعوت‌نامه از طرف شخص یا سازمان در کشور موردنظر، می‌شود.

 این مدارک الزامی بوده و شما بایستی مدارک تمکن مالی را هم به سفارت‌خانه ارائه دهید. ارائه کردن مدارک وابستگی فرد متقاضی به کشور خودش مانند اسناد دارایی فیش حقوقی و موارد دیگر بسیار حائز اهمیت است.

به طور معمول صدور ویزای توریستی 30 روزه می باشد. با این حال، بعضی از کشورها احتمال دارد ویزای توریستی را برای یک سال با ورودی‌های بسیاری صادر کنند، ولی در نظر داشته باشید که شما  فقط 30 روز مجاز به اقامت در هر ورود هستید.

درخواست ویزای توریستی به طور معمول طی دو هفته مورد ارزیابی قرار می گیرد. اما، زمان پردازش احتمال دارد کمتر یا بیشتر از دو هفته به طول انجامد، مدت زمان اخذ ویزای توریستی به محل اقامت شما، فصل و حجم کاری سفارت بستگی دارد.

تبدیل ویزای توریستی به کاری

 شاید برایتان سوال شود که آیا می‌توان ویزای توریستی را به ویزای کاری تبدیل کرد؟

در پاسخ به این سوال می توان گفت که امکان این کار وجود دارد. البته احتمال دارد کمی پیچیدگی و دشواری‌های مخصوص به خود را داشته باشد؛ اما به‌طورکلی می‌توان چنین کاری را انجام داد.

 به طور معمول از این دو شیوه می‌توان ویزای توریستی را به ویزای کاری تبدیل کرد. شیوه اول این است که همسر فرد متقاضی مشغول کار یا تحصیل در کشور مقصد باشد تا متقاضی بتواند درخواست ویزای کاری برای او ارائه دهد.

و شیوه دوم این است که متقاضی درخواست اقامت دائم کشور مقصد را داده باشد و تا هنگامی که به درخواست او رسیدگی شود، می‌تواند به کاری مشغول شود، به عبارتی این شرایط برای او فراهم است که ویزای توریستی‌اش را به ویزای کاری تبدیل نماید.

از شما عزیزان که تا پایان محتوا شرایط دریافت انواع ویزاهای توریستی در سایت مهاجرتی سین سان با ما همراه بودید، متشکریم.

چطوری میتونم کمکتون کنم؟